Przybywa zarażonych górników

W kopalni Pniówek jest 44 górników zarażonych koronawirusem. W kopalni Zofiówka potwierdzono zarażenie dwóch pracowników. Na kwarantannie jest 256 pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
W czwartek, 7 maja, rozpoczęły się badania przesiewowe górników z kopalni Pniówek.
– Są one tak zorganizowane, aby można było zbadać całą brygadę górniczą. Taki sposób prowadzenia badań pozwoli ustalić, kto powinien poddać się ewentualnej kwarantannie. Badamy i od razu poznajemy krąg pracowników, których należy otoczyć szczególną troską ? mówi Artur Dyczko, wiceprezes zarządu i szef Sztabu Kryzysowego JSW.
W czwartek badania przesiewowe zakończyły się wieczorem. Przystąpiło do nich około 200 górników. Na 8 maja zaplanowano badania równie licznej grupy.
– W kopalni są przestrzegane obostrzenia sanitarne wprowadzone w połowie marca. Utrzymujemy ruch zakładu górniczego. Dostosowujemy zasady organizacji pracy do aktualnych warunków. Bezpieczeństwo załogi jest dla nas najważniejsze. Zastosowaliśmy wszystkie dostępne środki, aby zminimalizować ryzyko zarażenia, jednak w czasie pandemii nie da się całkowicie wykluczyć zagrożenia ? podkreśla wiceprezes Dyczko.
Załoga Pniówka zdaje sobie sprawę, że należy zachować szczególną ostrożność. Ta zasada obowiązuje również poza zakładem pracy.
– Kiedy mówimy o utrzymaniu miejsc pracy, załoga wie, że to nie jest puste ani wyświechtane hasło. Z całego świata napływają niedobre informacje. JSW wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec kontrahentów i szuka nowych rynków zbytu. My nie walczymy o jakiś wynik zapisany w tabelkach. Bronimy miejsc pracy dzięki którym dziesiątki tysięcy rodzin ma źródło utrzymania ? mówi wiceprezes Dyczko.