Przygotowania do wydobycia trwają

W kopalni Bzie-Dębina w budowie zatrudniono kilka dodatkowych brygad, aby przyspieszyć prace przygotowawcze i rozpocząć wydobycie. Postęp realizacji tej inwestycji oceniał Adam Gawęda, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii odpowiedzialny za górnictwo, który zjechał na poziom 1110 m w kopalni Bzie-Dębina w budowie.
– Aby podejmować odpowiedzialne decyzje, trzeba być na dole i dokładnie przeanalizować zaawansowanie inwestycyjne w nowe złoże – powiedział Adam Gawęda, wiceminister energii. I dodał: – Analizowaliśmy mapy, analizowaliśmy zakres zaawansowania inwestycyjnego i czas realizacji. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tym, że prace na dole rzeczywiście nabrały bardzo dużego tempa. Plany są takie, że pod koniec 2022 roku zostanie uruchomiona pierwsza ściana. Odbudowanie tego potencjału i przyszły wzrost wydobycia przy równoczesnym zachowaniu poziomu bezpieczeństwa są bardzo ważne.
Kopalnia Bzie-Dębina w budowie ma zasoby węgla koksującego szacowane na 180 mln. Jastrzębska Spółka Węglowa do 2030 roku zamierza zainwestować w zakład trzy miliardy złotych.
Przy okazji wizyty w kopalni Bzie-Dębina w budowie Adam Gawęda odwiedził również Centralny Magazyn Ratowniczy znajdujący się przy Ruchu Zofiówka. Wiceministrowi towarzyszyli między innymi Tomasz Śledź, zastępca prezesa JSW ds. technicznych oraz Marian Zmarzły, dyrektor kopalni Bzie-Dębina w budowie.