Respiratory od JSW

Fundacja JSW ufundowała 30 respiratorów w ramach akcji prowadzonej przez Caritas Polska. Dziś na Jasnej Górze przekazano ostatnią partię tego sprzętu ratującego życie. 11 respiratorów ? w ramach akcji #WdzięczniMedykom ? trafiło właśnie do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu?Zdroju, prowadzonego przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej Zakładu Opiekuńczo?Leczniczego w Będzinie oraz Szpitala Powiatowego w Radomsku.

W ramach akcji #WdzięczniMedykom Caritas Polska przekazała do szpitali 100 respiratorów. Niemal jedna trzecia sprzętu została ufundowana przez Fundację JSW.
? Pandemia ciągle nam zagraża, dlatego zapewnienie sprzętu, który ratuje życie jest dla nas bardzo ważnym zadaniem. Od pierwszych dni marca Caritas wspomaga medyków i to dzisiejsze przekazanie respiratorów jest kolejnym etapem naszej pracy, która nie byłaby możliwa bez dobroczyńców. Bardzo się cieszę, że już na samym początku do tego grona dołączyła Jastrzębska Spółka Węglowa ? powiedział podczas uroczystości przekazania sprzętu ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
Fundacja JSW wsparła akcję Caritas Polska darowizną w wysokości niemal 1 mln zł. Darowizna w całości przeznaczona została na opłacenie zakupu 30 respiratorów produkcji brytyjskiej, cieszących się? dobra? opinia? polskich medyków. ? Na początku pandemii, słuchając doniesień z północnych Włoch, zastanawiałem się, skąd weźmiemy respiratory. Nie wyobrażałem sobie przeżywania dylematu, kogo podłączyć do respiratora, a kogo nie. Na szczęście jesteśmy w tej chwili zaopatrzeni w sprzęt, bardzo skuteczny i prosty w obsłudze. Może służyć do wentylacji noworodków i dzieci, ale też pacjentów dorosłych ? mówił podczas spotkania Józef Panek, dyrektor ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu?Zdroju
Powołana przez Jastrzębską Spółkę Węglową ? największego producenta węgla koksowego w Unii Europejskiej ? Fundacja JSW konsekwentnie niesie pomoc najbardziej potrzebującym i to nie tylko w czasie pandemii. Wspólna akcja przeprowadzona z Caritas Polska znacząco wzmocniła zaplecze medyczne śląskich szpitali. ? Te trzydzieści respiratorów zakupionych dla naszych szpitali to tylko krok na drodze, którą podążamy. To pewna misja, którą sobie postawiliśmy mimo trudnego czasu dla górnictwa, trzeba przecież pamiętać, że kopalnie zostały mocno dotknięte przez pandemię ? powiedział Artur Dyczko, prezes Fundacji JSW i równocześnie zastępca prezesa zarządu JSW ds. Technicznych i Operacyjnych.
Kampania #WdzięczniMedykom została uruchomiona przez Caritas Polska w odpowiedzi na zapotrzebowanie szpitali i placówek medycznych znajdujących się na pierwszej linii frontu walki z epidemią koronawirusa. Celem inicjatywy podjętej przez największą organizację pomocową w kraju jest dostarczenie potrzebnego sprzętu i wyposażenia dla personelu medycznego do jak największej liczby szpitali i placówek ochrony zdrowia w Polsce.