Rozpoczął się XIII Europejski Kongres Gospodarczy

Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) odbywa się w dniach 20-22 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Kongres to ponad 100 różnego rodzaju wydarzeń ? od dyskusji panelowych poprzez gale prestiżowych wyróżnień po mniej oficjalne spotkania i rozmowy biznesu. Uczestnicy największej imprezy biznesowej Europy Centralnej zmierzą się w ramach szerokiej debaty z najważniejszymi dylematami rozwojowymi światowej, europejskiej i polskiej gospodarki.
Gości Kongresu przywitał Wojciech Kuśpik, prezes zarządu PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Podkreślił on, że w ostatnich 13 latach polska gospodarka i samorząd terytorialny dokonały cywilizacyjnego skoku dzięki obecności w Unii Europejskiej. Tempo tego rozwoju zahamowała pandemia, powrót do normalności przebiega szybciej niż mogliśmy przewidywać, a znaków zapytania przybywa, poszerzają się obszary niepewności.
To właśnie dziedziny gospodarki i życia społecznego, w których zmiany są głębokie i szybkie, a ich konsekwencje nieznane, znajdą się w głównym nurcie trzydniowej debaty: nowa sytuacja geopolityczna i globalny handel, dylematy odbudowy gospodarki, zielona transformacja gospodarki i związane z nią wyzwania dla firm, nowe oczekiwania obywateli i konsumentów, przyspieszone procesy digitalizacji gospodarki i inwestycje w nowe technologie.
Gości powitali również przedstawiciele władz regionu: Marcin Krupa, prezydent i Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic, Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.