Ruszyła 21 edycja konkursu wiedzy z zakresu BHP „Pracuję Bezpiecznie” dla pracowników PGG

Tuż po północy, 1 kwietnia 2024 roku, ruszyła 21 edycja konkursu wiedzy z zakresu BHP „Pracuję Bezpiecznie 2024″ dla pracowników PGG S.A. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 12000 złotych, drugiego – 8500 złotych, a trzeciego – 6500 złotych. Pozostali uczestnicy finału otrzymają po 2 tysiące złotych.

Przez najbliższe miesiące na Portalu Pracownika wszyscy chętni, po zaakceptowaniu regulaminu, mają możliwość rozwiązywania testów przygotowujących. Uczestnicy mogą do nich podchodzić wielokrotnie, ale tylko raz każdego miesiąca mogą rozwiązać test konkursowy. Zakres wiedzy jest spory i obejmuje 1600 zagadnień. Górnik może spodziewać się np. pytań o sprawy związane z elektro-techniką, a elektryk o sprawy związane z pracą na przodku. Co roku są wprowadzane nowości. W tym roku to możliwość współdecydowania o tematyce pytań.
– W tym roku postanowiliśmy na etapie eliminacji internetowych umożliwić uczestnikom w pewnym stopniu decydowanie o tematyce pytań, które będą uwzględniane w zadaniach konkursowych. Z jednej strony chodzi o to, aby pracownik mógł lepiej zapoznać się z tematyką przepisów bhp, które dotyczą jego stanowiska pracy, a z drugiej strony, aby uczestnik konkursu miał dostęp do całej bazy pytań, spośród których tworzone są pytania na półfinał i finał konkursu – wyjaśnia pomysłodawca konkursu, dyrektor Biura BHP Grzegorz Ochman.
Dlatego też w zakładce „Preferencje” na platformie konkursowej, każdy pracownik ma możliwość zdefiniowania czterech grup tematycznych, spośród których będą zadawane pytania. Dwie grupy pytań są ustawione na stałe, w zależności od stanowiska zatrudnienia pracownika – pod ziemią lub na powierzchni.
– Pracownik sam zdecyduje, czy chce odpowiadać na pytania dotyczące zagadnień powierzchniowych, czy tych które dotyczą organizacji pracy pod ziemią, mając do dyspozycji tematykę górniczą, mechaniczną, elektryczną i dodatkowo dla stanowisk powierzchniowych tzw. grupę „pytania pozostałe”. Wybór preferencji pytań jest możliwy w dowolnym momencie trwania konkursu – dodaje dyrektor Ochman.
Co roku zainteresowanie konkursem jest duże, a w eliminacjach bierze średnio udział około 2 tysięcy osób. Pierwsi ochotnicy logują się już do systemu ledwo rusza konkurs, tuż po północy. Konkursem objęte są wszystkie Oddziały Polskiej Grupy Górniczej S.A., oprócz pracowników działów BHP, pracowników Centrali, dozoru wyższego i osób z kierownictwa, oraz zwycięzców poprzednich edycji.
Do półfinału może dostać się 60 osób, z których 10 najlepszych do ścisłego finału. Zgodnie z założeniem finał zawsze organizuje ta kopalnia, z której pochodzi zwycięzca poprzedniej edycji. Ubiegłoroczną, jubileuszową edycję wygrał sztygar zmianowy oddziału przodkowego GRP-W1 Tomasz Oboński z kopalni Staszic-Wujek.