Ruszyły cztery nowe ściany

W czerwcu w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej uruchomiono cztery ściany, których zasoby wynoszą 1,7 mln ton węgla koksowego.

Dwie ściany uruchomiono w Ruchu Zofiówka. Ściana F-1 eksploatowana będzie do maja 2024 roku, a jej zasoby sięgają 600 tys. ton. Druga ściana w Zofiówce ? B-1 ma zasoby 250 tys. ton i zakończy eksploatację w marcu przyszłego roku.
W Ruchu Borynia ruszyła ściana C-25 z zasobami 390 tys. ton. Ściana ma zakończyć eksploatację w marcu przyszłego roku. Natomiast w Ruchu Bzie, rozpoczęła eksploatację ściana N-1 z zasobami około 450 tys. ton.
Ponadto, 30 czerwca w Ruchu Knurów rozpoczęto akcję odtamowania i przewietrzenia rejonu ściany 34, w której na początku marca bieżącego roku doszło do pożaru. Wizja lokalna potwierdziła możliwość wznowieniu eksploatacji na koniec sierpnia 2023 roku. Zasoby ściany 34. to około 740 tys. ton.
– Aktualnie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej eksploatację prowadzimy 24 ścianami. Wielkość wydobycia jakie osiągamy jest na zakładanym przez nas poziomie ? powiedział Edward Paździorko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych.
Wpływ na poziom wydobycia w kopalniach JSW ciągle mają zdarzenia z roku 2022 w Ruchu Zofiówka oraz KWK Pniówek. Zarząd Spółki musiał wówczas podjąć decyzję o przemodelowaniu niektórych frontów robót. Niemniej jednak, w dalszym ciągu aktualne są założenia przyjętej w roku 2022 strategii, zgodnie z którą Spółka ma osiągnąć poziom wydobycia w wysokości 16 mln ton w roku 2026. Osiągnięcie założeń dotyczących poziomu wydobycia jest zależne od warunków geologiczno-górniczych.