Śląskie Centrum Wolności i Solidarności tworzy aplikację mobilną o ?Wujku?

Powstaje program na smartfony, którego użytkownicy będą mogli poznać historię wydarzeń w kopalni ?Wujek? związanych z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce.

Od kilku lat z inicjatywy ŚCWiS miasto nadaje miejscowym skwerom i placom nazwy osób i wydarzeń niezwykle ważnych dla historii ?Solidarności? oraz walki o wolność i demokrację w latach 80. XX w., takich jak skwery: Anny Walentynowicz, Porozumienia Jastrzębskiego 1980 roku i innych. Gdy dodamy do tego murale, tablice pamiątkowe i miejsca pamięci, to dojdziemy do wniosku że cały teren jest niezwykle interesujący i urozmaicony.
W przygotowywanej aplikacji oprócz sporej dawki wiedzy, będzie można liczyć na mnóstwo zabawy. Bez względu na wiek, każdy znajdzie w niej coś dla siebie. W trybie gry przypomnimy sobie popularną niegdyś zabawę w podchody, gracz będzie musiał trafić do celu na podstawie drobnych podpowiedzi. Bedzie ranking najlepszych z najlepszych, a za sukcesy przyznamy trofea. Gracze w trakcie zabawy dowiedzą się nieco o tradycji i kulturze górniczej. W trybie spaceru aplikacja zamieni się w przewodnik po dzielnicy i zaprowadzi do miejsc, związanych z kopalnią ?Wujek? lub z pamięcią ofiar tragedii. Dla jednych będą to miejsca bezwiednie mijane codziennie, dla innych pierwsza wizyta.
Aplikacja będzie kolejnym krokiem w celu ?ożywienia? przestrzeni pamięci wokół pomnika krzyża poświęconego górnikom poległym 16 grudnia 1981 roku. W kolejnych krokach planowane jest ustawienie w dzielnicy tablic historyczno-informacyjnych.
Program na smartfony powstaje dzięki środkom programu ?Kultura w sieci?, przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Aplikacja nosi nazwę mPamięć. Będzie ją można bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play i App Store już w listopadzie.