Śląskie Centrum Wolności i Solidarności tworzy podcasty

Nową propozycję przygotowało Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Na swoich stronach rozpoczęło publikację podcastów. Na stronie internetowej www.scwis.pl w zakładce ?podcasty? można już posłuchać pierwszych nagrań, które zostały także udostępnione na popularnych platformach, takich jak Youtube, Spotify, Google Podcasty.

Dostępne są już pierwsze odcinki z dwóch cykli. Pierwszy cykl stanowią rozmowy na tematy związane z historią. Pierwszy odcinek to rozmowa z prof. Bogdanem Musiałem ?Jak górnicy obalili komunę?. Ten polski i niemiecki historyk dotarł do dokumentów sowieckich, które ukazują znaczenie górnictwa w gospodarce socjalistycznej.
Drugi cykl nosi tytuł ?Dobra książka historyczna?. Serię poświęconą książkom historycznym otwiera z kolei rozmowa z dr. Łukaszem Kamińskim, dyrektorem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, redaktorem książki ?Świat wobec stanu wojennego?, wydanej nakładem ŚCWiS. Dr Kamiński opowiada o reakcjach zarówno ważnych polityków, jak i całych społeczeństw na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego.
Kolejne trzy podcasty to rozmowy z poetami Tomaszem Jastrunem, Marianem Sworzeniem i Kazimierzem Węgrzynem o poezji stanu wojennego, zwłaszcza o wierszach dotyczących tragedii w kopalni ?Wujek?. Ich utwory znalazły się w wydanym niedawno nakładem ŚCWiS tomiku ?List ze świata umarłych poetów. Antologia poezji o pacyfikacji kopalni ?Wujek??.
W planach jest także seria ?Kryminalne labirynty PRL-u?.
Tworzeniem ?Podcastów ŚCWiS? zajmują się Aneta Kuberska-Bębas i Sylwester Strzałkowski, do niedawna dziennikarze katowickiego Radia eM, gdzie przez wiele lat zajmowali się między innymi audycjami o tematyce historycznej.
Scwis.pl
https://scwis.pl/podcasty/
Youtube
https://youtu.be/AG2cwPQXVLs
https://youtu.be/LdYZ4FLOw-E
Spotify
https://tiny.pl/w2g2n
Google Podcasty
https://tiny.pl/w2g2v