Spacer po terenie kopalni Wujek w Noc Muzeów

Spacer po terenie kopalni Wujek ze świadkiem historii to jedna z głównych atrakcji przygotowana przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach z okazji Nocy Muzeów na 13 maja. W programie zaplanowano m.in.: zwiedzanie wystawy stałej, warsztaty, gry historyczne, spektakl nawiązujący do pacyfikacji kopalni w stanie wojennym. Warto już teraz sprawdzić program, bo na część wydarzeń obowiązują zapisy.

Noc Muzeów w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności rozpocznie się 13 maja o godzinie 15.00 i potrwa do godziny 22.00. W tym czasie będzie możliwość zwiedzenia wystawy stałej, ale także zobaczenia eksponatów, które na co dzień nie są udostępniane publiczności. Osoby najbardziej spostrzegawcze będzie czekać niespodzianka.
Ciekawie zapowiadają się warsztaty artystyczne dla młodzieży i dorosłych dotyczące drukarni podziemnej, poczty podziemnej oraz technik medalierskich. W pokoju gier zrekonstruowana zostanie bitwa pod Konotopem w 1659 r., w której armia polsko-kozacka pokonała Moskwę. W trakcie Nocy Muzeów będzie także okazja do zobaczenia z bliska górniczego, galowego munduru.
Niewątpliwie jednym z najważniejszych punktów programu będzie spacer po terenie kopalni Wujek ze świadkiem historii. Chętni zostaną podzieleni na 3 grupy ? pierwsza rozpocznie zwiedzanie o godzinie 17.00, a kolejne o 19.00 i o 20.00. Będzie okazja do obejrzenia łaźni łańcuszkowej, w której odbyła się Msza Święta; cechowni i punktu opatrunkowego, gdzie udzielano pomocy rannym czy miejsca przy kotłowni, gdzie zginęli górnicy.
Noc Muzeów w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach zakończy spektakl Teatru Domowego Stanu Wojennego. Młodzież związana z chorzowskim Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego przybliży zapiski rodzin pozostawione pod kopalnianym krzyżem w grudniu 1981 r.
2023-04-18
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza na Noc Muzeów 13 maja w godz. 15-22.

W programie:
godz. 15-21
? darmowe zwiedzanie wystawy stałej
? możliwość zobaczenia eksponatów na co dzień nie udostępnianych dla zwiedzających
? niespodzianka-prezent dla tych, którzy wykażą się spostrzegawczością podczas zwiedzania
godz. 17.00, 19.00, 20.00
? spacer po terenie kopalni ?Wujek? ze świadkiem historii
(liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: rezerwacje@scwis.pl)
godz. 15-22
? warsztaty artystyczne dla młodzieży i dorosłych ? drukarnia podziemna, poczta podziemna, techniki medalierskie
(liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: monika.ziembinska-wojczyk@scwis.pl)
? pokój gier ? w nim gry historyczne, a także figurkowa rekonstrukcja bitwy pod Konotopem w 1659 r., w której armia polsko-kozacka pokonała Moskwę
godz. 21.15
? spektakl ?Teatru domowego stanu wojennego? ? przedstawienie nawiązujące do wydarzeń w KWK ?Wujek? w grudniu 1981 r., w wykonaniu uczniów i absolwentów chorzowskiego LO im. Juliusza Słowackiego
Przez cały czas także będzie wyjątkowa okazja do zobaczenia z bliska i poznania galowego górniczego munduru.
ZAPRASZAMY!