SRK ? obchodów Barbórki 2020 nie będzie

Ogłoszony przez rząd plan działań antykowidowych na najbliższe sto dni wyklucza w czasie do 27 grudnia 2020 wszelkie spotkania i zgromadzenia powyżej pięciu osób. Jedynym wyjątkiem są zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i związków wyznaniowych.

W tej sytuacji Spółka Restrukturyzacji Kopalń została zmuszona do odwołania przewidzianych na przełom listopada i grudnia 2020 uroczystości barbórkowych. I to mimo, że miały się one odbywać w bardzo ograniczonym zakresie.
Przede wszystkim odwołane zostają przemarsze orkiestr górniczych wychodzących w tym dniu tradycyjnie z kopalń, przemarsze załóg górniczych przez dzielnice w drodze do kościołów, składanie kwiatów, a także odbywające się tradycyjnie w okresie Barbórki wręczanie odznaczeń.
Aby nie rezygnować całkowicie z uroczystego charakteru tego dnia, 4 grudnia 2020 o godz. 10.00 w Bazylice Imienia NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich odprawiona zostanie okolicznościowa msza święta w intencji pracowników Spółki ? transmitowana on-line. Pracownicy otrzymają link do transmisji wraz z linkiem do koncertu orkiestry górniczej ?Power of Winds? z Bytomia.
Zarząd ma nadzieję, iż uroczystości, związane też z dwudziestoleciem istnienia Spółki, zostaną przesunięte nie bardziej niż na I kwartał roku 2021. Jednak rzeczywisty termin zależny będzie od warunków epidemiologicznych oraz przepisów, jakie będą wówczas obowiązywały.