Stabilizuje się sytuacja epidemiczna w PGG S.A.

W Polskiej Grupie Górniczej S.A. trwa druga tura badań przesiewowych górników z Ruchu Bielszowice kopalni Ruda oraz pracowników firm współpracujących z zakładem. Badania przebiegają sprawnie i dzisiaj się zakończą.
W pierwszej turze tych badań w Bielszowicach przetestowano ponad 3 tys. osób. Po badaniach laboratoryjnych okazało się, że wynik pozytywny na SARS-CoV-2 dotyczy 43 osób, czyli ok. 1,5 proc. przebadanych przypadków.
– To bardzo dobra informacja dla spółki. Mamy nadzieję, że druga tura badań potwierdzi pomyślny trend wygaszania epidemii i po jej zakończeniu pracownicy będą mogli bezpiecznie wrócić do obowiązków w kopalni ? mówi Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej S.A.
Obecnie Ruchy Bielszowice i Pokój nie wydobywają węgla ze względu na proces badań pracowników. Oba zakłady górnicze są powiązane ze sobą technologicznie i dlatego zostały objęte wspólnym czasowym wstrzymaniem produkcji. Jeżeli badania potwierdzą, że infekcji jest już bardzo niewiele, od przyszłego tygodnia Bielszowice i Pokój zaczną stopniowo wznawiać wydobycie.
W Polskiej Grupie Górniczej S.A. ustabilizowały się statystyki dotyczące liczby zakażonych i przebywających na kwarantannach. W tej chwili zainfekowanych jest 1,4 tys. pracowników, a 2,1 tys. objętych zostało kwarantannami.
Wzrasta liczba powracających do pracy z przymusowego odosobnienia na kwarantannach. W PGG S.A. jest obecnie 86 ozdrowieńców, czyli pracowników, którzy przeszli zakażenie koronawirusem i po uzyskaniu dwóch kolejnych wyników negatywnych na obecność SARS-CoV-2 bezpiecznie powrócili do pracy.
W związku ze stabilizowaniem się sytuacji epidemicznej w spółce prace wydobywcze rozpoczęły trzy kopalnie, które wcześniej objęto wstrzymaniem produkcji i akcją badań przesiewowych pracowników – Jankowice w Rybniku, Murcki-Staszic w Katowicach i Sośnica w Gliwicach. Wydobycie uruchamiane jest stopniowo. Obecnie wymienione zakłady górnicze fedrują łącznie średnio na 50-60 proc. swoich zdolności wydobywczych. Pełne mocne osiągnięte zostaną w czerwcu.