Stypendysta Polskiej Grupy Górniczej S.A. Jakub Szymura z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku zwyciężył w ogólnopolskiej XI Olimpiadzie Wiedzy Górniczej ?O Złotą Lampkę?, w której finale w czwartek 18 marca zmierzyli się najlepsi adepci górnictwa ? uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju.
Piąte miejsce w Polsce zajął inny z podopiecznych PGG S.A., Paweł Krause ? uczeń Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim.

Olimpiada szkolna sprawdzająca wiedzę uczniów z zakresu górnictwa organizowana jest pod nadzorem pracowników naukowych Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach we współpracy z Zespołem Szkół Technicznych w Rybniku, gdzie tradycyjnie co roku odbywa się ogólnokrajowy finał konkursu.
Od kilku lat coraz lepsze wyniki notowali młodzi adepci górnictwa spoza Górnego Śląska ? uczniowie techników z Lubina i Dolnego Śląska, ale przedstawiciele najstarszego czynnego obecnie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego nie zamierzali składać broni. W tym roku spośród setek uczestników do końcowego III etapu zakwalifikowało się dwunastu uczniów szkół górniczych z Rybnika, Ornontowic, Pawłowic, Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia Śląskiego i Lubina.
Po teście pisemnym sześciu najlepszych weszło do ścisłego finału (odpowiednio w kolejności zdobytych punktów): Jakub Szymura z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku (nauczyciel Alicja Mańka), Marek Ćmok z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ornontowicach (nauczyciel Jerzy Krząkała), Przemysław Tomaszczuk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Pawłowicach (nauczyciel Agnieszka Dworak), Grzegorz Pawelec z Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju (nauczyciel Małgorzata Rolka), Piotr Całka z Technikum MCKK w Lubinie (nauczyciel Danuta Krynicka-Ciuksa) i Paweł Krause z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim (nauczyciel Helena Spyra).
Wśród uczestników finału olimpiady było aż 4 stypendystów PGG S.A. Dosłownie jednego punktu do ścisłej czołówki zabrakło Tobiaszowi Barnabasowi z Wodzisławia Śląskiego, finalistą jest także Roman Liszka z ZST w Rybniku.
Finaliści uzyskują maksymalny wynik z pisemnego egzaminu zawodowego a Politechnika Śląska gwarantuje im przyjęcie bez egzaminów na kierunki: automatyka i informatyka przemysłowa, gospodarka surowcami mineralnymi, górnictwo i geologia, inżynieria bezpieczeństwa.
Końcowa klasyfikacja po odpowiedziach ustnych przed komisją przedstawia się następująco:
1. Jakub Szymura, Rybnik (36 punktów)
2. Grzegorz Pawelec, Jastrzębie-Zdrój (30 punktów)
3. Przemysław Tomaszczyk, Pawłowice (28 punktów)
4. Marek Ćmok, Ornontowice (27 punktów)
5. Paweł Krause, Wodzisław Śl. (26 punktów)
6. Piotr Całka, Lubin (25 punktów).
Polska Grupa Górnicza S.A., którą podczas finału w Rybniku reprezentował Andrzej Sączek – dyrektor Departamentu Wsparcia HR PGG S.A., była sponsorem olimpiady wspólnie z Prezydentem Miasta Rybnik (honorowy patronat) oraz firmą branży okołogórniczej Azis Mining Service. Spółka PGG S.A. ufundowała dla wszystkich uczestników symboliczne upominki. Finaliści otrzymali pakiety nagród od portalu szkoleniowo-rozwojowego „Akademia PGG”, natomiast laureatom za zajęcie trzech pierwszych miejsc wręczono tablety od Polskiej Grupy Górniczej S.A.
– Jestem pod wrażeniem ogromu wiedzy, którą zgromadzili olimpijczycy, ucząc się tym razem zdalnie ze względu na pandemię. W związku z tym szczególne wyrazy uznania kierujemy do nauczycieli i opiekunów przygotowujących uczniów do olimpiady ? powiedział dr Jan Kania z Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przewodniczący jury.