Szlachetna akcja JSW

Dziś i jutro w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, a także w oddziałach terenowych ? krew i osocze oddają pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Chęć podzielenia się tym cennym darem zadeklarowało prawie 300 osób.

– Pierwszą taką akcję wspólnie z JSW przeprowadziliśmy miesiąc temu i zakończyła się rekordową liczbą donacji krwi i osocza, 270 pobrań to wynik jakiego nie uzyskaliśmy od blisko trzech lat. Te dane doskonale ilustrują, jak wspaniałą grupą zawodową są górnicy, na których zawsze możemy liczyć – mówi Gizela Kowol, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.
W związku z pandemią koronawirusa i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych ? Jastrzębska Spółka Węglowa postanowiła po raz drugi aktywnie zaangażować się w akcję oddawania krwi oraz osocza. Górnicy dziś od rana ustawiali się w kolejce, żeby podzielić się tym cennym darem.
– Tego lata w wyniku pandemii brakuje krwi w szpitalach. W ten prosty i bezbolesny sposób możemy pomoc tym którzy jej potrzebują. Namawiam wszystkich by przyłączyli się do tej akcji – apeluje Mirosław Mokry, pracownik kopalni Jastrzębie?Bzie.
Od osiemnastego roku życia krew oddaje Maciej Buczkowski. – Uważam, że trzeba oddawać krew i osocze. To nic nie kosztuje, a wyjdzie z tego wiele dobrego. W mojej rodzinie krwiodawstwo przechodzi z ojca na syna. Krew oddawał mój tata, ja jest krwiodawcą i będą namawiał moje dzieci, by poszły w nasze ślady – mówi Buczkowski.
Podczas specjalnej akcji krew i osocze można oddawać także jutro, 8 sierpnia. Pracownicy RCKiK będą czekać w gotowości w godz. od 8 do 15. w raciborskiej siedzibie Centrum oraz w terenowych oddziałach w Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju i Wodzisławiu Śląskim. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych.
Przypominamy, że osocze zawiera przeciwciała, które są stosowane w leczeniu chorych na COVID-19. Osocze mogą oddać osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, a następnie potwierdzono ich wyleczenie dwukrotnym ujemnym testem w kierunku RNA SARS-CoV-2. Ochotnicy nie powinni w przeszłości przyjmować transfuzji krwi i jej składników. Kwalifikowane są osoby w wieku od 18 do 60 lat, które nie mają chorób przewlekłych i nie przyjmują na stałe leków.