Targi Katowice rozpoczęte

350 wystawców z 12 krajów bierze udział w Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego oraz Targach EkoSpalanie i EkoTechnologie. To jedna z trzech największych imprez tej branży na świecie.
– Przez najbliższe 4 dni Katowice staną się stolicą gospodarczą Europy. Polska Technika Górnicza wyszła naprzeciw oczekiwaniom ekologii i czystego środowiska organizując w tym roku po raz pierwszy Targi EkoSpalanie i EkoTechnologie Katowice 2019. Zarówno polska gospodarka, jak i gospodarka wielu regionów świata oparta jest na węglu. Węgiel ten chcemy wydobywać w sposób bezpieczny dla ludzi oraz przetwarzać go w sposób ekologiczny ? podkreślała na ceremonii otwarcia prezes Polskiej Techniki Górniczej Iwona Gramatyka. PTG S.A. to główny organizator Targów.
– Wiemy gdzie jesteśmy i po co tu jesteśmy. To właśnie w sercu przemysłowym Polski odbywają się bardzo ważne targi, górnictwa, przemysłu energetycznego i hutniczego. Wykorzystajmy wspólnie tę szansę w odpowiedzialnej transformacji sektora energetycznego i surowcowego – mówił uczestniczący w otwarciu targów wiceminister energii Adam Gawęda.
Wiceszef resortu energii podkreślił znaczenie innowacji i nowych technologii dla rozwoju efektywnego, bezpiecznego, dostosowanego do potrzeb rynku, zapewniającego stabilne miejsca pracy i dbającego o środowisko naturalne górnictwa.
– Będziemy wspierać szczególnie te obszary, które pozwalają rozwijać nowoczesne technologie – ekologiczne, bezpieczne dla naszego górnictwa podziemnego i górnictwa odkrywkowego ? zaznaczył pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa, główny geolog kraju Piotr Dziadzio.
Tegoroczna edycja targów, podobnie jak w poprzednich latach, przyciągnęła najważniejszych producentów węgla, maszyn i urządzeń górniczych, firmy usługowe oraz jednostki naukowo-badawcze. Spodziewanych jest co najmniej kilkunastu tysięcy obserwatorów z kraju i zagranicy, misje gospodarcze z krajów, gdzie rozwinięty jest przemysł wydobywczy. Targom towarzyszą seminaria, panele tematyczne i konkursy. Nowością jest zmiana formuły konkursu dla wystawców, a także organizacja konkursu dla studentów, którego celem jest promowanie młodych, zdolnych inżynierów.
Na Targach EkoSpalanie & EkoTechnologie Katowice 2019, prezentowana jest oferta producentów ekologicznych rozwiązań z zakresu spalania. Można także zapoznać się z działaniami instytucji,banków i urzędów miast, uczestniczących w programie „Czyste powietrze”.
Powierzcnia wystawiennicza to 26 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni na terenach Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego, z czego ponad 11 tysięcy to powierzchnia stoisk. Prezentowane są górnicze kombajny, kolejki do podziemnego transportu, obudowy, przenośniki, wiertnice oraz nowoczesne systemy automatyki i sterowania.
Targi mają już blisko 35-letnią tradycję. Są jedną z wizytówek regionu. Wydarzenie odwiedzają przedstawiciele liczących się na świecie górniczych potentatów m.in. z Rosji, Ukrainy, Chin, krajów Azji, Ameryki Południowej czy USA.