Zarząd TAURONA przyjął warunki nabycia pięciu farm wiatrowych należących do grupy in.ventus. Farmy zlokalizowane są w północnej Polsce, a ich łączna moc zainstalowana wynosi 180 MW. Inwestycja ta wpisuje się w Zielony Zwrot TAURONA.
Wynegocjowana cena nabycia pięciu farm wiatrowych wynosi 137 milionów euro. Kwota ta może podlegać korektom wynikającym z modelu współpracy obu stron. Nabycie farm ma nastąpić za pośrednictwem specjalnie powołanych do tego celu spółek celowych.
– Zgodnie z założeniami nowych kierunków strategicznych, chcemy zwiększyć do ponad 65 proc. udział źródeł nisko- i zeroemisyjnych w naszym miksie wytwórczym w perspektywie 2030 roku. Pierwszą inwestycją w tym kierunku jest przejęcie farm wiatrowych o mocy 180 MW – podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia. ? Dzięki tej transakcji podwoimy moce wytwórcze zainstalowane w elektrowniach wiatrowych ? dodaje prezes.
Ogłoszone w maju zaktualizowane kierunki strategiczne opierają się na rozwoju czystej energii, która będzie podstawą budowy wartości Grupy TAURON. Do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.
Dzięki realizacji planowanych działań możliwe będzie zwiększenie udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w strukturze wytwórczej Grupy TAURON do blisko 30 proc. w 2025 r. i ponad 65 proc. w 2030 r.
Zaktualizowane kierunki strategiczne uwzględniają zmiany w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym, przede wszystkim powstanie w Polsce dwutowarowego rynku energii, wejście w życie konkluzji BAT, ograniczenie wsparcia dla energetyki konwencjonalnej po 2025 roku oraz wzrost cen uprawnień do emisji CO2.
Obecnie w ramach portfela źródeł odnawialnych Tauron eksploatuje 34 elektrownie wodne oraz cztery farmy wiatrowe, w których energię elektryczną wytwarza 100 turbin wiatrowych o łącznej mocy 200,75 MW.