TAURON oddaje do użytku nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Te w ostatnim czasie pojawiły się m.in w Nowym Sączu i Gliwicach. Dzięki temu klienci sieci eTAURON mają do dyspozycji już 200 urządzeń zlokalizowanych w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim. To istotny krok w realizacji strategii zrównoważonego transportu i redukcji emisji CO2 do atmosfery.
TAURON sukcesywnie powiększa sieć własnych ładowarek. Obecnie użytkownicy samochodów elektrycznych mają do dyspozycji 200 urządzeń w ramach sieci rozwijanej od 2018 roku. W ostatnich dniach dwie ładowarki pozwalające na równoczesne ładowanie czterech pojazdów zostały uruchomione na miejskim parkingu przy al. Piłsudskiego w Nowym Sączu. To miejsce sąsiadujące z dużym węzłem komunikacyjnym, w którym krzyżują się ze sobą drogi krajowe nr 87, 75 i 28. Lokalizacja umożliwi korzystanie z ładowarek nie tylko mieszkańcom Nowego Sącza, którzy w łatwy sposób dojadą do nich z niemal każdego zakątka miasta, ale również turystom chętnie odwiedzającym ziemię sądecką.
– Bez sprawnej współpracy spółki z samorządem nie byłoby tej inwestycji. Z zadowoleniem odnotowujemy fakt, że coraz częściej zgłaszają się do nas wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci, którzy dostrzegają konieczność budowy tego typu infrastruktury na swoim terenie. Jeżeli wskazane przez włodarzy miejsca są atrakcyjne, analiza biznesowa wykaże zasadność inwestycji i jest dostęp do odpowiedniej mocy, to często decydujemy się na taką współpracę. Parkingi centrów handlowych, okolice urzędów, miejsca rozrywki czy hotele – to te lokalizacje, w których chcemy zagęszczać siatkę obsługiwanych przez nas urządzeń – przekonuje Marcin Styrna, wiceprezes TAURON Nowe Technologie.
Kierowcy, którzy przyjadą naładować swoje samochody na miejski parking przy al. Piłsudskiego 1 znajdą na miejscu dwa urządzenia. Pierwsze to stacja typu DC/AC, z dwoma portami DC (CHAdeMO i CCS) o mocy 50 kW każdy oraz dwoma złączami Type 2 o mocy 22 kW każdy. Drugie urządzenie to tzw. słupek AC z dwoma gniazdami o mocy 22 kW na każdy punkt.
Ze statystyk TAURONA wynika, że klienci w miastach zdecydowanie częściej wybierają ładowarki typu AC. Są one co prawda wolniejsze, ale ładowanie na tego typu stacjach jest atrakcyjne z finansowego punktu widzenia. Do tego podawanie mniejszej ilości energii korzystniej wpływa na kondycję baterii samochodu – najdroższego elementu aut elektrycznych.
– Naszym celem jest budowa takiej infrastruktury, która wpisuje się w potrzeby użytkowników pojazdów elektrycznych. Bacznie obserwujemy trendy, analizujemy dostępne dane i wsłuchujemy się w głosy samych kierowców po to, by móc sprostać oczekiwaniom naszych klientów zarówno dziś, jak i wtedy, kiedy czysty transport stanie się już normą. Chcemy by nasi użytkownicy czuli się społecznością TAURON e-Mobility – dodaje Marcin Styrna z TAURON Nowe Technologie.
TAURON może pochwalić się jednym z najtańszych cenników za usługę ładowania na polskim rynku. Za 1 kWh energii pobranej z urządzenia typu DC klient płaci 1,99 zł. Ta sama porcja energii na stacji AC jest o 40 groszy tańsza.
Na obsługiwanym przez siebie obszarze TAURON oferuje użytkownikom aut elektrycznych i hybryd plug-in 369 punktów ładowania prądem AC i 66 stanowisk do ładowania szybkiego (DC).