TAURON zapewni zasilanie podczas ważnego wydarzenia ONZ

Pod koniec czerwca Katowice staną się gospodarzem 11 Światowego Forum Miejskiego pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Tymczasową infrastrukturę zasilającą o mocy ok. 5 MW na potrzeby wydarzenia wybuduje TAURON.

W ciągu najbliższych dni załogi TAURONA położą na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach prawie pół kilometra przewodów elektrycznych. Tymczasowa instalacja powstanie na potrzeby World Urban Forum 11 (WUF 11), organizowanego pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych.
– To bardzo odpowiedzialne i skomplikowane zadanie, ale jesteśmy gotowi realizować każde nieszablonowe zlecenie. W tym przypadku obok presji czasowej doszły jeszcze wyzwania dotyczące skompletowania sprzętu, bo mobilne systemy zasilania są dziś na wagę złota. Ale dla nas zobowiązanie wobec organizatorów WUF11 to rzecz priorytetowa, więc możemy zapewnić, że uczestnicy Forum będą cieszyć się pewnymi dostawami bezpiecznej energii ? mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.
– Sercem instalacji będzie 8 mobilnych stacji transformatorowych SN/nN, które zapewnią łączną moc na poziomie ok. 5 MW. W standardowych okolicznościach moc ta wystarczyłaby do zasilenia ok. 400 gospodarstw domowych lub 5 małych zakładów produkcyjnych. Stacje będą jednak dostarczać prąd do 35 linii zasilających oświetlenie, urządzenia bezpieczeństwa, urządzenia wentylacji i klimatyzacji, stanowiska mediów krajowych i zagranicznych, nagłośnienie, zaplecza gastronomiczne, komputery czy urządzenia telekomunikacyjne ? wyjaśnia Piotr Apollo, prezes TAURON Nowe Technologie.
Przy budowie zasilania pracuje 150-osobowy zespół specjalistów. W tracie samego wydarzenia ekipy serwisowe będą dyżurować 24 godziny na dobę, by móc błyskawicznie reagować w każdej sytuacji.
Choć WUF11 rozpocznie się dopiero pod koniec czerwca, to już teraz teren MCK-u, na którym forum będzie organizowane, jest ściśle wygrodzony i strzeżony przez służby. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa, bowiem na Forum pojawi się wielu wpływowych polityków w całego świata ? m.in. ministrów, unijnych komisarzy, prezydentów miast.
Inżynierowie z TAURONA mają doświadczenie w pracach nad budową tymczasowych systemów zasilania. W 2018 podobną instalację stworzyli od podstaw na zlecenie organizatora Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach.
– 4 lata temu zostawiliśmy po sobie bardzo dobre wrażenie i to zaowocowały kolejnym skomplikowanym zleceniem. Do naszych klientów podchodzimy w sposób partnerski, czyli obsługujemy ich w taki sposób, w jaki sami chcielibyśmy być potraktowani ? dodaje Piotr Apollo.
Światowe Forum Miejskie (WUF) to najważniejsze globalne wydarzenie poświęcone polityce miejskiej i rozwojowi miast. Po raz pierwszy w historii odbędzie się w Europie Środkowo-Wschodniej. Spotkanie jest organizowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, we współpracy z Miastem Katowice i pod auspicjami Programu ONZ ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat).