50 hektarów o wartości blisko 45 milionów złotych. Tyle, tylko w tym roku, otrzymają samorządy od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Kiedy w kwietniu nowy prezes „wyjął z zamrażarki” cenne gospodarczo i społecznie aktywa, na gminy zeszła lawina darowizn.
SRK wspomaga w ten sposób gminy, darując im cenne pogórnicze tereny. W procesie transformacji regionu to właśnie spółka odgrywa kluczową rolę. W tym celu współpracuje z lokalnymi samorządami, tak, by na nowo zagospodarować pogórnicze tereny. Co ważne, wszystkie wnioski od gmin deklarujących chęć przejęcia pogórniczego majątku, są realizowane na bieżąco.
– W odróżnieniu od poprzednich władz SRK, nie „konserwujemy” pogórniczego majątku, ale otwieramy go na inwestycje. Działamy na rzecz rozwoju regionu i dla poprawy życia mieszkańców – mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
Działania mają swoje odzwierciedlenie w konkretnych liczbach. Od kwietnia, kiedy stery SRK przejął nowy zarząd, darowano samorządom ponad 23 hektary warte niemal 30 mln złotych. To łącznie 52 atrakcyjne nieruchomości, które zyskały Ruda Śląska, Goczałkowice-Zdrój, Bytom i Katowice. Między innymi w Rudzie Śląskiej w zabytkowych zabudowaniach po dawnym szybie Franciszek miasto buduje Lokalne Centrum Tradycji, a w Bytomiu na terenach po byłej KWK Centrum ma powstać nowoczesny akcelerator biznesowy.
Następne tereny o łącznej powierzchni 26,5 ha wkrótce trafią do kolejnych gmin. Do końca 2024 roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń podaruje gminom 137 nieruchomości o powierzchni 50 hektarów. To cenny zastrzyk inwestycyjny dla samorządów wart prawie 45 mln złotych. Plan na przyszły rok – 145 ha o wartości przeszło 63,5 mln zł.
Poza darowiznami w grę wchodzą również zrzeczenia spółki, czyli nieodpłatne zbycie majątku na rzecz Skarbu Państwa. Ten może przekazać teren dalej m.in. gminie, na podstawie wniosku o komunalizację. Zrzeczenia objęły w tym roku 34 ha, warte ponad 5 mln zł, w Rybniku, Rydułtowach, Mszanie, Gliwicach, Wodzisławiu Śląskim, Rudzie Śląskiej, Brzeszczach, Zabrzu, Sosnowcu i Bytomiu.