Testy przejdą wszyscy pracownicy w Chwałowicach

We wtorek i środę (4-5 sierpnia) w Rybniku badania przesiewowe na obecność koronawirusa przejdą wszyscy pracownicy Ruchu Chwałowice kopalni ROW.

W próbkach pobranych w piątek u 318 pracowników chwałowickiej kopalni wykryto 40 zakażeń. Wynik ten spowodował decyzję o konieczności przebadania całej załogi (2,8 tys. osób), którą ogłosił w poniedziałek wojewoda śląski. W Chwałowicach zakażenie wykryto dotąd łącznie u 106 górników.
Jak poinformował Dariusz Szlachta, dyrektor ds. pracowniczych Ruchu Chwałowice kopalni ROW, próbki biologiczne pobierać będą dwie ekipy epidemiologów przez dwa dni w godzinach od 9 do 18 pod kopalnią Jankowice w Rybniku. Szacuje się, że testom poddanych zostanie ponad 1700 nieprzebadanych dotąd pracowników (włącznie z pracownikami firm obcych świadczących usługi w Chwałowicach). Górnicy zostaną indywidualnie poinformowani o terminie badania.
Wcześniej przetestowano całą załogę innej kopalni Polskiej Grupy Górniczej – Bielszowice w Rudzie Śląskiej, gdzie zakażonych jest obecnie 453 górników. W poniedziałek są tam prowadzone kolejne testy – mają one potwierdzić, czy choroba nie rozwinęła się u osób, które wcześniej miały wyniki ujemne. W innej kopalni PGG S.A. – Marcel w Radlinie – zachorowało dotąd 56 osób.