Transport KDW w PGG S.A. wielokrotnie tańszy niż u innych przewoźników

Klienci e-sklepu Polskiej Grupy Górniczej S.A. bardzo chętnie korzystają z usług transportowych KDW ? Kwalifikowanych Dostawców Węgla ponieważ koszty transportu i przeładunku w sieci PGG S.A. są atrakcyjne i wielokrotnie niższe niż u przewoźników na krajowym rynku.

Średnio dla dostaw na całym terytorium Polski cena przewozu jednej tony węgla wynosi u KDW 317 zł. Przy transporcie na niewielki dystans, np. między kopalnią a odbiorcą w województwie śląskim, koszt przewozu wynosi tylko 107 zł/t. Rośnie oczywiście wraz z odległością: dowóz węgla w Świętokrzyskie kosztuje w KDW 132 zł/t, do województwa łódzkiego średnio 180 zł/t, w Opolskie 218 zł/t, w Lubelskie 273 zł/t, do Wielkopolski 276 zł/t, na Dolny Śląsk 283 zł/t, w Małopolsce koszt KDW może dochodzić do 290 zł/t a w województwie podkarpackim 380 zł. Najkosztowniejszy jest transport do odległych regionów, jak np. województwo zachodniopomorskie (379 zł/t), kujawsko-pomorskie (459 zł/t), warmińsko-mazurskie (456 zł/t), czy na Podlasie (466 zł/t).
Koszty są wielokrotnie mniejsze niż gdyby zamówić usługę w prywatnej firmie przewozowej. Oferty przewoźników można łatwo znaleźć w internecie: za przewóz 2-3 ton węgla na znaczniejsze odległości w Polsce trzeba zapłacić nawet 4-5 tys. zł. Za samo podstawienie ciężarówki do punktu sprzedaży drobnicowej w kopalni przedsiębiorcy inkasują kilkaset złotych, potem naliczają np. stawki kilometrowe, liczone podwójnie (czyli tam i z powrotem), które mogą wynosić 2-5 zł za każdy kilometr trasy.
Sieć KDW zaczęto tworzyć na przełomie sierpnia i września od zaledwie kilku składów w Polsce. Rozrosła się do 90 składów działających we wszystkich województwach, docelowo sieć KDW ma liczyć sto i więcej współpracujących firm. Połowę wolumenu węgla kupowanego w e-sklepie PGG S.A. klienci zamawiają dziś wybierając opcję dostawy przez KDW. Projekt będzie kontynuowany, aby maksymalnie przybliżyć składy KDW do gospodarstw domowych i ułatwić klientom zaopatrzenie się w opał w atrakcyjnych cenach producenta.