Wszyscy jak dotąd z ponad 7 tys. zapisanych do szczepień pracowników Polskiej Grupy Górniczej oraz członków ich rodzin zgłaszają się od wtorku 1 czerwca w wyznaczonych terminach do punktów szczepień, które spółka zlokalizowała w kopalniach lub ich bezpośredniej bliskości na terenie województwa śląskiego.
W PGG S.A. pierwszego dnia czerwca rozpoczął się pilotażowy program szczepień w zakładzie pracy. W Ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit w Lędzinach akcję zainaugurowali w obecności dziennikarzy Tomasz Rogala ? prezes PGG S.A. oraz Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, który na mocy porozumienia ze spółką górniczą odpowiada za medyczną stronę przedsięwzięcia. Z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych na potrzeby PGG S.A. dostarczane są partie szczepionki Comirnaty (produkcji Pfizer/BioNTech).
Gliwiccy medycy zorganizowali 24 zespoły szczepiące w 10 lokalizacjach na terenie województwa śląskiego w Gliwicach, Katowicach, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej, Bieruniu, Lędzinach, Rydułtowach i Radlinie, wszędzie tam, gdzie działają oddziały PGG S.A.
– Jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia akcji. Jako jedni z pierwszych w kraju zgłosiliśmy akces do rządowego programu szczepień w zakładach pracy, którego celem jest ułatwienie dostępu jak największej liczby Polaków do procedury ratującej zdrowie i życie ? powiedział Tomasz Rogala, prezes PGG S.A.
Przemysław Gliklich, szef Szpitala Miejskiego nr 4 przypomniał, że strategiczna współpraca placówki ze spółką górniczą trwa już ponad rok, od samego początku pandemii koronawirusa:
– Wspólnie zorganizowaliśmy w zeszłym roku punkty pobierania od górników wymazów w kierunku SARS-CoV-2. Dzięki współpracy z PGG S.A. udało się nam otworzyć supernowoczesne laboratorium genetyczne z najwyższej klasy sprzętem o milionowej wartości. Najważniejsze obecne zadanie to obsługa medyczna punktów szczepień dla pracowników PGG S.A. ? wyliczał Przemysław Gliklich, zachęcając wszystkich do szczepień ochronnych przeciwko Covid-19.
Wśród pracowników PGG S.A., którzy we wtorek 1 czerwca oczekiwali na przyjęcie pierwszej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech dominowała opinia, że szczepienia w zakładzie pracy są najwygodniejsze spośród wszystkich dostępnych form. Podkreślano też, że od końca maja łatwo i szybko można dopisać na listę przy pomocy służb pracodawcy w kopalniach niepełnoletnie dzieci górników, w wieku od 16 lat, które w ramach skierowań ogólnodostępnych otrzymałyby dalszy termin szczepienia.