Uroczystości rocznicowe

Mimo upływu 40 lat, jakie minęły od podpisania Porozumienia Jastrzębskiego ? ideały, o które wtedy walczyli jastrzębscy górnicy, są nadal ważne i aktualne. Dlatego rocznicowe uroczystości ? w tegoroczne Święto Niepodległości ? przygotowała Fundacja JSW. Tysiące świeczek, zarówno tych wirtualnych, jak i rzeczywistych, były dowodem pamięci o górnikach?bohaterach, którzy w 1980 r. rozpoczęli marsz do wolnej Ojczyzny.

? Święto Niepodległości, które było kulminacją naszych uroczystości, wybraliśmy z pełną rozwagą. To przecież dzień, w którym oddajemy hołd bohaterom narodowym, a do tego grona należą też górnicy jastrzębskich kopalń, którzy 40 lat temu mieli odwagą upomnieć się o wolność i godność dla nas wszystkich. Jesteśmy górnicza wspólnotą, która nawet w dobie pandemii przypominać będzie całej Polsce, że w jastrzębskich kopalniach też rodziła się niepodległa Ojczyzna ? powiedział Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
O roli, jaką w najnowszej historii Polski odegrali jastrzębscy górnicy, świadczy też Patronat Narodowy który Prezydent Rzeczypospolitej objął nad ?Obchodami 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego ? Śląski Ślad w 100-leciu Niepodległej RP?. Uroczystości przygotowała Fundacja JSW.
Świętowanie rocznicy rozpoczęło się w miejscu szczególnie zapisanym w historii. Kopalnia ?Zofiówka? – wtedy ? Manifest Lipcowy? – była zakładem, w którym zawarto Porozumienie Jastrzębskie. To tam otwarto wystawę archiwalnych fotografii Józefa Żaka, dokumentujących wydarzenia sprzed 40 lat.
To wtedy prości górnicy, bez sztabu doradców, przygotowali i wynegocjowali niezwykłą umowę, opartą na społecznej solidarności i szacunku dla ludzi pracy. Umowa była pierwszym krokiem w stronę wolności. ? NSZZ ?Solidarność? jest spadkobiercą tych społecznych postulatów, o których nikomu nie pozwolimy zapomnieć ? oświadczył podczas wernisażu Roman Brudziński, wiceprzewodniczący NSZZ ?Solidarność? JSW.
To nie była jedyna wystawa fotografii, która była elementem rocznicowych uroczystości. W kościele pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju odbył się wernisaż zatytułowany ?Zasłużony Kapelan Solidarności?, poświęcony ks. prałatowi Bernardowi Czerneckiemu. Prezentowane zdjęcia ukazują postać wybitnego człowieka, niezwykłego kapelana i gorącego patrioty, który wraca wspomnieniami do rodzinnego Kobióra , gdzie zaczęła się jego życiowa droga kapelana ludzi pracy.
W tym samym kościele odprawiona został msza za Ojczyznę, która koncelebrowana była pod przewodnictwem ks. prałata Czerneckiego. To on był budowniczym i wieloletnim proboszczem kościoła ?Na Górce?, wzniesionego 40 lat temu przez jastrzębskich górników i ich rodziny, wbrew ówczesnym komunistycznym władzom.
? W murach tej świątyni górnicy Porozumienia Jastrzębskiego i ich następcy zawsze mogli liczyć na pomoc i wsparcie Kapelana ?Solidarności?, duszpasterza i niezwykłego człowieka, którego życie i postawa są i będą dla nas wzorem do naśladowania, inspiracją do tego, by zawsze być lepszym człowiekiem ? powiedział Sławomir Kozłowski, przewodniczący NSZZ ?Solidarność? w JSW.
Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego miały też artystyczny wymiar, dzięki koncertowi pt. ?Heroizm Witolda Pileckiego?, który także odbył się w kościele ?Na Górce?.
? Artystyczną formułą chcemy podkreślić, iż patriotyzm ma niejeden wymiar, a do niepodległej Ojczyzny prowadzi nas zarówno heroizm Witolda Pileckiego, jak i niezłomna postawa górników Porozumienia Jastrzębskiego i ich duszpasterza ks. prałata Bernarda Czerneckiego ? powiedział Artur Dyczko, prezes Fundacji JSW, otwierając koncert.
Koncert z powodu ograniczeń pandemicznych był transmitowany on line. Jego pełne nagranie można zobaczyć na stronie www.PorozumienieJastrzebskie.pl. Druga część koncertu poświęcona była życiu ks. prałata, o którym artyści napisali, że jego życiorys jest doskonałym scenariuszem filmowym.
? Nigdy niczego nie robiłem dla poklasku. Robiłem tylko to, czego spodziewali się po mnie ludzie ciężkiej pracy, Kościół, Ojczyzna, a przede wszystkim Bóg ? powiedział ks. prałat Bernard Czernecki po zakończeniu koncertu. Tego wieczoru czekała go jeszcze jedna niespodzianka: podziękowania od środowiska jastrzębskich sympatyków sportu i hołd oddany przed budynkiem kościołem bohaterskim górnikom i ich duchowemu przewodnikowi.
Rocznicowe wydarzenia miały zróżnicowany charakter. Jednym z nich był ambient świetlny. Wieczorem na kilkudziesięciu budynkach ? od Dąbrowy Górniczej po Jastrzębie-Zdrój ? rozświetlone okna ułożone zostały w symboliczną liczbę 40.
? Tym ambientem, podobnie jak świeczkami w oknach, chyba udało nam się ? przynajmniej na chwilę ? rozświetlić półmrok, jaki zapanował w naszej pandemicznej rzeczywistości. Rzeczywistości, która bezwzględnie zweryfikowała nasze rocznicowe plany. Mimo trudności, udało nam się skłonić wiele osób do prostego gestu, którym wczoraj okazali hołd jastrzębskim górnikom. Mam na myśli tych wszystkich ludzi dobrej woli, którzy wczoraj zapali świeczkę w oknie, ale też śledzili on line wszystkie nasze uroczystości. To także strażacy i przedstawiciele wielu lokalnych środowisk, takich jak samorządy, placówki oświatowe czy stowarzyszenia, które od wielu dni kreatywnie wspierają naszą akcję. To dowód na to, iż naszej górniczej społeczności udaje się przekroczyć bramy kopalń, a nasze wartości mają wymiar ponadczasowy ? powiedział Artur Dyczko, prezes Fundacji JSW.