W kopalni Piast-Ziemowit tylko odpady pochodzenia naturalnego i związane z produkcją

Odnosząc się do informacji TVN24 o odpadach znajdujących się w wyrobiskach ruchu Piast KWK Piast-Ziemowit w Bieruniu, Polska Grupa Górnicza S.A. zapewnia, że widoczne na nagraniu odpady nie są ani szkodliwe, ani niebezpieczne. To odpady pochodzenia naturalnego, a także odpady związane z technologią produkcji. Zapewniamy, że są sukcesywnie wywożone na powierzchnię.

Dementujemy informacje, że w podziemnych wyrobiskach Ruchu Piast rzekomo zlokalizowane są wysypiska śmieci zawierające szkodliwe substancje. Polska Grupa Górnicza S.A. podkreśla, że wszelkie odpady technologiczne w kopalni powstają w procesie produkcji z materiałów posiadających wymagane atesty i certyfikaty.
Każdego dnia na dół do pracy w kopalni zjeżdża kilka tysięcy pracowników. Każdy z nich zwozi ze sobą jedzenie, napoje, opakowania. To także naturalny proces związany z działalnością kopalni.
Wszystkie te odpady, zarówno po materiałach technologicznych, jak i po środkach spożywczych, są na bieżąco segregowane i systematycznie wydawane na powierzchnię. Najlepszym dowodem na to jest zaprezentowany film, na którym widać wagony z posortowanymi śmieciami przygotowane przed kopalnianym szybem do wywiezienia i utylizacji.
Należy także stanowczo zaznaczyć, że odpady te nie mają styczności z wodami, w związku z czym nie ma zagrożenia zanieczyszczenia wód powierzchniowych.