W pracy ratownicy górniczy, po pracy myśliwi, a na stałe bracia. Za miesiąc urządzają piknik dla dzieci z domów dziecka

Przemysław Michna i Mateusz Michna, to dwaj bracia, których obok więzów krwi łączy także wykonywany na co dzień zawód, mają też wspólne hobby i zainteresowania. Obaj są ratownikami górniczymi, a po pracy ich wspólną pasją jest łowiectwo. Obaj też chętnie wspierają wszelkie akcje dla najmłodszych, szczególnie tych potrzebujących. 2 września organizują w Taciszowie w Nadleśnictwie Rudziniec piknik dla około setki dzieci, w tym także z domów dziecka.

Mateusz Michna od 12 lat pracuje w kopalni Ruda ruch Bielszowice jako ratownik górniczy, do koła łowieckiego wstąpił 9 lat temu. Do lasu chodzi z żoną i bratem Przemysławem Michną ? także ratownikiem górniczym, który obecnie pracuje w stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
– To nie jest tak jak wszyscy myślą, że strzelamy bez zastanowienia do wszystkich zwierząt, jakie napotkamy. Od stycznia zużyłem tylko 2 naboje, a mamy sierpień. Codziennie w lesie robimy wiele kilometrów, ale strzelamy tylko do określonych zwierząt, np. słabych. Wszystko zgodnie z regulaminem i przepisami prawa. Dbamy o równowagę, bo na przykład przyrost roczny dzików to około 200 procent i trudno sobie wyobrazić, gdybyśmy nie regulowali ich populacji ? wyjaśnia Mateusz Michna.
– Łowiectwo w dzisiejszych czasach często kojarzy się źle, a my to chcemy zmienić. Spotkania edukacyjne z dziećmi i młodzieżą, które organizujemy mają na celu także pokazanie czym naprawdę jest łowiectwo i gospodarka leśna, czym się tak naprawdę zajmujemy. Bo my dbamy o nasze lasy, jak o nasze domy ? dodaje Przemysław Michna.
Podczas pikniku 2 września 2023 roku w Taciszowie bracia-myśliwi przy wsparciu kolegów z kopalni i związku Zawodowego Ratowników Górniczych zaplanowali pokazy ratownictwa górniczego i sprzętu, jazdę kładami, wystawę gatunków zwierząt leśnych, a także grilla i upominki dla najmłodszych. Zaproszone zostały dzieci z dwóch okolicznych domów dziecka. To nie jedyne tego typu akcje ? ratownicy górniczy uczestniczyli w spotkaniach z dziećmi w szkołach, a także zorganizowali spotkanie dla dzieci z autyzmem.
zdjęcia -archiwum rodzinne Przemysława i Mateusza Michnów