Wiedza, która ratuje życie

Coraz więcej chętnych do udziału w bezpłatnym szkoleniu JSW z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Do tej pory zgłosiło się już prawie 300 chętnych, a ponad 80 osób już zostało przeszkolonych. Akcja organizowana przez JSW Szkolenie i Górnictwo (JSW SiG), spółkę z Grupy Kapitałowej JSW, potrwa do końca czerwca.

? Realizujemy bezpłatne szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla wszystkich chętnych pracowników GK JSW i mieszkańców naszego regionu, bo zdrowie i bezpieczeństwo są dla nas najważniejsze ? podkreśla Barbara Piontek, prezes zarządu JSW SA. ? To nowoczesny projekt edukacyjny. Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy odbywają się z wykorzystaniem technologii VR, czyli Wirtualnej Rzeczywistości ? dodaje.
? Specjalna aplikacja połączona jest z fantomem szkoleniowym. W ten sposób każdy uczestnik w wirtualnej rzeczywistości poznaje i ćwiczy procedury ratunkowe, np. masaż serca ? wyjaśnia Grzegorz Jaromin, który w JSW SiG nadzoruje projekt. ? Nad kursantem czuwa wirtualny instruktor, który nie tylko tłumaczy i objaśnia, ale każdą poznaną procedurę nakazuje powtarzać do czasu jej prawidłowego wykonania. Dodatkową zaletą aplikacji VR jest realne odtworzenie warunków, w jakich odbywa się akcja ratunkowa ? zaznacza.
Do akcji przyłączają się także szkoły. ? Bardzo nam zależy na placówkach oświatowych. Podczas szkolenia młodzi ludzie nie tylko poznają zasady pierwszej pomocy, ale także kształtujemy w nich odruch niesienia bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi w potrzebie ? tłumaczy Aldona Urbanek z JSW SiG.
Dla uczniów technologia VR to wyjątkowa atrakcja. Zdaniem nauczycieli młodzież uwielbia nowinki technologiczne. Dzięki nim szybciej i dokładniej przyswaja wiedzę oraz umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. ? Było bardzo ciekawie, to po prostu niesamowite doświadczenie. Takie szkolnie jest o wiele lepsze niż lekcje w klasie z podręcznikami. Dzięki tej aplikacji możemy zobaczyć i przećwiczyć wszystko to, co będzie nam potrzebne, by komuś uratować życie ? mówi Michalina Kubińska, uczennica szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 20 z Jastrzębia-Zdroju.
Bezpłatne szkolenia JSW z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone są do końca czerwca, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00, a także w soboty i w niedziele od 10.00 do 16.00.