Wielkanoc w cechowni na Wesołej

W cechowni kopalni Mysłowice-Wesoła w Polskiej Grupie Górniczej już po raz drugi urządzono wielkanocną dekorację. Organizatorzy wykorzystali do tego makietę imitującą chodnik górniczy.

Dwa lata temu z inicjatywy załogi przy wsparciu ówczesnego dyrektora kopalni postanowiono wykorzystać istniejąca makietę obudowy górniczej podziemnego chodnika. Powstała wtedy pierwsza ornamentacja wielkanocna cechowni w Wesołej. Makietę wykorzystywano też do przygotowania szopki na Boże Narodzenie.
W tym roku w wystroju wielkanocnym – prócz krzyża z koroną cierniową i serca – symbolu miłości, przykuwa mądrość z rozważań św. Jana Pawła II: ?Miłości bez Krzyża nie znajdziecie, a Krzyża bez Miłości nie uniesiecie?.
Dekoracje wielkanocne są dla wiernych bardzo ważne, gdyż przypominają o zmartwychwstaniu Jezusa, a ponadto podkreślają radosny nastrój świąt, który dominuje nad przygnębiającą tajemnicą Wielkiego Piątku. Nic dziwnego, że ten rodzący się w Wesołej obyczaj przystrajania cechowni spotkał się z życzliwym przyjęciem górników, społeczności kopalni Mysłowice-Wesoła oraz wszystkich odwiedzających.
Wprawdzie okres wielkonocny trwa w tym roku do 23 maja, czyli do uroczystości Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki), ale tegoroczna dekoracja w kopalni Mysłowice-Wesoła w tydzień po świętach zastąpiona zostanie ekspozycją prezentującą poziemne wyrobiska kopalni.