Wystartowała 6. edycja konkursu ?Pracuję bezpiecznie? w PGG S.A.

Pracownicy Polskiej Grupy Górniczej rozpoczęli w kwietniu zmagania w kolejnej edycji konkursu ?Pracuję bezpiecznie?. Na zwycięzców czekają główne nagrody (w wysokości 10 tys. zł, 7,5 tys. zł oraz 5 tys. zł), a finał zorganizuje jesienią kopalnia Murcki-Staszic, której reprezentant – sztygar Paweł Pradela – okazał się najlepszy w 2020 r.
Tradycja górniczego konkursu BHP ma już 18 lat (rozpoczął się jeszcze w Kompanii Węglowej), a po raz szósty ?Pracuję bezpiecznie? odbywa się tego roku w strukturach Polskiej Grupy Górniczej S.A. Mimo pandemii i przeniesienia zmagań do internetu, konkurs cieszy się wielką popularnością. W kopalniach i zakładach spółki do rywalizacji zachęcają plakaty i film wideo, na którym do udziału zaprasza górników wiceprezes ds. produkcji Rajmund Horst.
– W tym roku zarejestrowało się już ponad 500 pracowników. Pierwsi zgłosili chęć uczestnictwa już w połowie marca. Oczywiście zachętą są nagrody, jednak jak co roku powtarzam, że bezcenna jest wiedza, którą zdobywa się w czasie rozwiązywania testów ? mówi pomysłodawca konkursu i dyrektor Działu BHP i Szkoleń w PGG S.A. Grzegorz Ochman.
Eliminacje polegają na tym, że górnicy, którzy zalogują się do systemu konkursowego, udzielają odpowiedzi na bardzo szczegółowe pytania, wymagające znajomości przepisów i zasad bezpieczeństwa pracy w kopalniach węgla kamiennego. Pula pytań rośnie z miesiąca na miesiąc, we wrześniu pod koniec eliminacji urośnie do około półtora tysiąca pytań.
Każdego roku regulamin poprawiany jest w taki sposób, aby rywalizacja stawała się coraz atrakcyjniejsza. ?Łamigłówki? z górniczego BHP układają specjaliści Działu BHP i Szkoleń PGG S.A., ale tegoroczną nowością jest przyznanie prawa do układania pytań finalistom konkursu oraz osobom z dozoru wyższego kopalń (nie mogą być uczestnikami konkursu).
Druga nowinka to ?złoty bilet? do półfinału dla tych, którzy co miesiąc zdobędą najwięcej punktów w testach. Inną specjalną przepustkę do półfinału da też październikowy audyt stanowisk pracy w PGG S.A., przy którym szczególne znaczenie będzie miała prewencja COVID-19. Sprawdzone zostaną znajomość i przestrzeganie nowych procedur, wytycznych i rozwiązań, które wdrożono w spółce dla ochrony przed rozprzestrzenianiem infekcji. Tematyki COVID-19 nie zabraknie też w tym roku w treści pytań konkursowych.
W 2021 r. finał ?Pracuję bezpiecznie? zaplanowano na 18 listopada w kopalni Murcki-Staszic.
– W 2020 r. przećwiczyliśmy już organizację finału bez udziału publiczności, z transmisją w internecie. Mam jednak nadzieję, że jesienią być może takie obostrzenia nie będą już konieczne i finał odbędzie się tradycyjnie z udziałem publiczności i całą wspaniałą atmosferą na sali. Tego właśnie życzę uczestnikom tegorocznej edycji – mówi dyrektor Grzegorz Ochman.
Na zdjęciu: zwycięzcy konkursu BHP ?Pracuję bezpiecznie 2020? podczas finału w Rudzie Śląskiej Halembie (fot. Jan Czypionka – PGG S.A.)