Wystawa fotografii poświęcona kopalniom ROW

Zabytkowa Kopalnia Ignacy we współpracy z Markiem Locherem, śląskim fotografikiem i dokumentalistą, przygotowała wyjątkowy projekt poświęcony kopalniom dawnego Rybnickiego Okręgu Węglowego, dziś czteroruchowej KWK ROW, wchodzącej w skład Polskiej Grupy Górniczej.

Wystawa prezentuje subiektywne spojrzenie artysty na górnicze i ciągle żywe dziedzictwo Rybnickiego Okręgu Węglowego. To podróż po industrialnej archeologii, współczesnej kompozycji, przeplecionej z opowieścią o ludziach – górnikach z rybnickich kopalń. Na zdjęciach pojawią cztery fedrujące do dziś ruchy KWK ROW – Chwałowie, Jankowie, Rydułtowy i Marcel, których suma wieku wynosi 577 lat.
Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek, 24 listopada w nadszybiu Szybu Kościuszko o godzinie 18.00. Rozmowę z autorem projektu poprowadzi Joanna Stebel, twórczyni cyfrowa zajmująca się dziedzictwem przemysłowym Górnego Śląska. Wernisaż zakończy koncert Dead Factory. To autorski projekt muzyczny Macieja Mutwila inspirowany industrialnymi obrazami i dźwiękami przemysłowego Śląska i okolic.
Harmonogram wydarzenia:
18.00 – rozmowa z Markiem Locherem, autorem wystawy,
18.45 – otwarcie wystawy,
19.30 – koncert Dead Factory,
20.00 – zakończenie wydarzenia.
Wstęp wolny.