Zawodnicy Amicusa po raz 8 wywalczyli tytuł Drużynowego Mistrza Polski w Skacie. To już 805 puchar w historii klubu

Zawodnicy Klubu Skata Amicus związanego z kopalnią Staszic-Wujek wywalczyli tytuł Mistrza Polski w Skacie. To ich ósme zwycięstwo w Polskiej Lidze Skata. W całej historii klubu to 805 trofeum. Podczas Mistrzostw Polski 21-22 października 2023 roku drużyna Amicusa wystąpiła w składzie Paweł Bergier, Marcin Kuchmacz, Arkadiusz Konowalski, Sebastian Grzyb i Piotr Czypionka.

Prezes KS Amicus i wieloletni działacz Solidarności w kopalni Staszic-Wujek Piotr Czypionka podkreśla, że to jedyny klub Skata na świecie z taką liczbą pucharów, które zawodnicy, drużynowo bądź indywidualnie wywalczyli na przestrzeni 30 lat. Na podium przedstawiciele KS AMICUS stanęli między innymi na Mistrzostwach Świata w Chile, w Hiszpanii, w Austrii, Paragwaju, Francji czy Karpaczu. Oczywiście trofea regularnie przywożą z zawodów krajowych i europejskich.
– Nasi zawodnicy najczęściej są pracownikami lub byłymi już pracownikami okolicznych kopalń z Wesołej, Wujka, Wieczorka czy Staszica. Są z nami osoby, które już od blisko 30 lat do nas tu przychodzą. Obecnie klub liczy kilkudziesięciu sympatyków ? wyjaśnia Piotr Czypionka. Tłumaczy, że skat to gra w której liczy się umiejętność logicznego myślenia, doświadczenie, ale i łut szczęścia.
Klub Skata Amicus mieści się w filii Miejskiego Domu Kultury Szopienice-Giszowiec przy Placu pod Lipami. Jego początki sięgają 1995 roku. Od tego czasu pucharów, zdjęć, talii kart i okolicznościowych znaczków nazbierało się tyle, że nie mieszczą się w sali, w której gabloty od sufitu po podłogę uginają się już od pamiątek.
Zawodnicy przygotowują się obecnie do Mistrzostw Polski seniorów, kobiet i juniorów w listopadzie. Planują także 16 grudnia wspólne spotkanie opłatkowe.
Natomiast w przyszłym roku Klub Skata Amicus planuje wystawić silną reprezentację w Mistrzostwach Świata, które odbędą się w Katowicach. W sierpniu 2024 roku stolicy województwa śląskiego przyjedzie około 800 graczy z całego świata.
Spotkania w klubie przy placu Pod Lipami w Katowicach odbywają się w każdy poniedziałek. – W Polskim Związku Skata zarejestrowanych jest około tysiąca graczy, a jeszcze kilka lat temu było więcej. Dlatego zapraszam każdego, kto ma ochotę, może przyjść do nas i z nami zagrać ? zachęca Prezes Amicusa Piotr Czypionka.
Gra wywodzi się z Turyngii. Talia składa się z 32 kart w czterech kolorach i ośmiu wartościach. W grze biorą udział trzy osoby, przy czym w każdej rozgrywce jeden gracz gra przeciw pozostałej dwójce. Dopuszczalna jest też gra w cztery lub więcej osób, jednak w rozgrywce uczestniczą zawsze trzy osoby.
Tekst i fot. PGG S.A./D.KLIMZA, PZSKAT