Zielone Laboratorium na nowy rok szkolny

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Tadeusza Kościuszki w Czerwionce-Leszczynach od nowego roku szkolnego będą uczyć się przedmiotów ścisłych korzystając z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych. Klasopracownia powstała w ramach Zielonych Laboratoriów TAURONA.

– Zielone Laboratoria TAURONA to tworzenie nowoczesnych klasopracowni do nauki przedmiotów ścisłych, gdzie proces budowania umiejętności jest zintensyfikowany, bo wiedza z tablicy natychmiast jest weryfikowana eksperymentalnie ? wyjaśnia Artur Warzocha wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia. – Poprzez stworzenie nowoczesnych i przyjaznych do nauki przestrzeni motywujemy uczniów do pogłębiania wiedzy oraz wzmacniamy ich kompetencje i umiejętności ? dodaje wiceprezes Warzocha.
W nowoczesnej klasopracowni znalazły się m.in.: generator Van de Graffa, zestaw elektroniczny, ława optyczna, okulary ClassVR Premium wraz z kontrolerami, monitor interaktywny, przyrząd do badania ruchów: jednostajnego i zmiennego.
– Zakupione nowoczesne pomoce dydaktyczne oraz sprzęt multimedialny pozwolą na prowadzenie zajęć w bardziej atrakcyjny i innowacyjny sposób, co z kolei zwiększy motywację uczniów do nauki i rozwijania umiejętności w zakresie przedmiotów ścisłych. Projekt Zielone Laboratoria TAURONA to wspaniałe przedsięwzięcie integrujące nauczycieli, uczniów, rodziców oraz społeczność lokalną Iwona Szmelich ? ocenia dyrektor SP4 w Czerwionce ? Leszczynach.
Do tegorocznej, drugiej edycji zgłosiło się 238 szkół – 193 szkół podstawowych i 45 średnich w tym: 100 z woj. śląskiego, 69 z woj. małopolskiego, 40 z woj. dolnośląskiego i 29 z woj. opolskiego. Docenione zostały najatrakcyjniejsze prezentacje samych szkół, jak i planowanych pracowni. Zgłoszenia zostały przygotowane w formie wideo lub prezentacji multimedialnych.
– Energetyka przechodzi głęboką transformację zmierzając ku neutralności klimatycznej. Liczymy, że w Zielonych Laboratoriach uczyć będą się kolejne pokolenia energetyków, których potrzebuje polska gospodarka ? wyjaśnia wiceprezes Warzocha.
Oprócz szkoły w Czerwionce ? Leszczynach po dwóch miesiącach prac montażowych pracownie powstały w:
– Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudziczce, (woj. opolskie);
– Szkole Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Chojniku, (woj. małopolskie);
– Szkole Podstawowej nr 5 im. G. Morcinka w Mysłowicach, (woj. śląskie).
Realizowany po raz drugi Program Zielone Laboratoria TAURONA bezpośrednio nawiązuje do strategii firmy czyli Zielonego Zwrotu TAURONA. Organizacja promując nowoczesną edukację zachęca młodzież do związania się w przyszłości z energetyką.

Wsparcie TAURONA dla szkół
TAURON od lat wspiera szkoły i inne placówki edukacyjne, m.in. tworząc w technikach klasy patronackie, w których obecnie uczy się w sumie 1300 osób. Najlepsi uczniowie mogą liczyć na stypendia naukowe fundowane przez firmę. TAURON organizuje zajęcia, a także praktyki i staże zawodowe w rzeczywistych warunkach pracy. W proces nauczania zaangażowani są także sami pracownicy TAURONA, wcielający się w rolę wykładowców i prowadzących warsztaty merytoryczne.
Na platformie YouTube działa kanał edukacyjny w ramach programu ?Bezpieczniki TAURONA – włącz dla dobra dziecka??. Można na nim znaleźć filmy dla dzieci i młodzieży, które w przystępny i atrakcyjny sposób przedstawiają zagadnienia z dziedziny fizyki i energetyki. Ponadto na stronie edukacja.bezpieczniki.tauron.pl znajdują się m.in. gotowe scenariusze lekcji, gry online, quizy i ćwiczenia, a nawet instrukcje krok po kroku, jak w bezpieczny sposób, w domowych warunkach, przeprowadzić ciekawe doświadczenia. Co roku TAURON organizuje również konkurs na najlepszą pracę dyplomową z dziedziny energetyki.
Program objęty jest patronatem Ministerstwa Aktywów Państwowych i Ośrodka Rozwoju Edukacji.