Znamy już nazwiska 10 finalistów konkursu BHP „Pracuję Bezpiecznie 2023”

Znamy już nazwiska 10 finalistów 20 edycji konkursu dla pracowników PGG S.A. z zakresu wiedzy BHP „Pracuję Bezpiecznie 2023”. W półfinale, który odbył się 7 listopada w Ośrodku Szkolenia Synercom w Mysłowicach, uczestniczyło 55 osób. Mieli 45 minut na udzielenie odpowiedzi w teście na 30 pytań. Podczas półfinału zostały wylosowane także nazwiska 10 najbardziej aktywnych uczestników konkursu, którzy mają szansę na wygranie dodatkowej nagrody.

Najszybszy i najlepszy w półfinale okazał się sztygar zmianowy na oddziale wydobywczym z kopalni Staszic-Wujek Ruch Murcki-Staszic Szymon Wieczerzycki. Rozwiązanie zadań zajęło mu około 5 i pół minuty.
– Gdy rozwiązywałem test, serce tak mi zaczęło bić, że się aż obijało o krzesło. Trzeba było szybko oddać arkusz – żartuje Szymon Wieczerzycki. Jego zdaniem sprzyjało mu szczęście debiutanta. – To jest moje pierwsze podejście do tego konkursu, choć dawno miałem zamiar poznać więcej przepisów. W końcu dojrzałem do startu, odważyłem się. Pomogło mi rozwiązanie dużej liczby testów w trakcie eliminacji, szczególnie we wrześniu , to była ciężka praca. Bardzo wspierała mnie żona, dzięki niej nie odpuściłem, nie pozwoliła się poddać. To nasz wspólny sukces. Mamy trójkę dzieci: roczne, czteroletnie i sześcioletnie, którymi się zajmowała, gdy ja się uczyłem – dodaje finalista.
– Pan Szymon rozwiązał kilkadziesiąt tysięcy testów. Ma ogromną wiedzę i to jest bezdyskusyjne. W tym roku poziom półfinału był bardzo wysoki. Wszyscy, którzy się dostali do niego potwierdzili wiedzę, którą nabyli podczas eliminacji. Maksymalnie można było zdobyć 30 punktów. Liczył się też czas oddania pracy – podkreśla główny organizator i pomysłodawca konkursu, dyrektor Biura BHP i Szkoleń w PGG S.A. Grzegorz Ochman.
Do finału zakwalifikowali się obok Szymona Wieczerzyckiego także: Mateusz Fliegert KWK ROW Ruch Chwałowice, Daniel Maroszek KWK ROW Ruch Marcel, Tomasz Oboński KWK Staszic -Wujek Ruch Wujek, Bartłomiej Smozik KWK ROW Ruch Jankowice, Marcin Kościelniak KWK Piast Ziemowit Ruch Ziemowit, Radosław Grudziński KWK Sośnica, Henryk Szwagierek KWK Mysłowice-Wesoła, Marek Cież KWK Ruda Ruch Bielszowice, Adrian Wydrych KWK Ruda Ruch Halemba.
REKORDOWA LICZBA UCZESTNIKÓW KONKURSU I NAJAKTYWNIEJSI
W 20 jubileuszowej edycji konkursu wiedzy z zakresu BHP „Pracuję Bezpiecznie 2023” wzięła udział rekordowa liczba osób – blisko 2200 pracowników kopalń i zakładów Polskiej Grupy Górniczej S.A. Od kwietnia do września na Portalu Pracownika mieli możliwość rozwiązywania testów przygotowujących. Mogli do nich podchodzić wielokrotnie, natomiast tylko jeden raz w każdym miesiącu mogli rozwiązać test konkursowy. Zakres wiedzy był spory, obejmujący ponad półtora tysiąca zagadnień.
Podczas półfinału zostały wylosowane nazwiska 10 najbardziej aktywnych uczestników konkursu, którzy mają szansę na wygranie w finale dodatkowej nagrody finansowej. Losowania dokonała dyrektorka ds. pracowniczych kopalni Sztaszic-Wujek Hanna Firlus. W trakcie eliminacji od kwietnia do września potrafili tylko w jednym miesiącu zdobyć 49 tysięcy punktów, co oznacza, że miesięcznie rozwiązywali 1600 testów.
DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA W RAMACH PÓŁFINAŁU
Warto podkreślić, że w związku jubileuszową edycją konkursu półfinał miał szczególną oprawę. Zorganizowanych zostało szereg imprez towarzyszących. Każdy chętny mógł wziąć udział w szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy, chorób układu krążenia, chorób układu kostno-szkieletowego. Odbyły się konsultacje z lekarzami specjalistami w dziedzinie okulistyki, kardiologii czy ortopedii. Chętni mogli także poznać technikę jazdy wózkiem widłowym, porozmawiać o współczesnych uzależnieniach, czy dowiedzieć się jak radzić sobie z depresją i stresem. Strażacy przeprowadzili pokaz gaszenia pożaru. Zaproszona została także policja.
– Zależało nam na tym, żeby ten jubileuszowy półfinał awansował do rangi dnia bezpieczeństwa. Nasz ośrodek dysponuje wieloma stanowiskami szkoleniowymi, jest tu możliwość pokazów, są stanowiska wirtualnej rzeczywistości. Jak widać zainteresowanie było ogromne, a do lekarzy to ustawiły się nawet kolejki – zaznacza kierownik działu szkoleń w Synercom Marek Steczek.
FINAŁ W RYBNIKU
Finał odbędzie się 15 listopada w Rybniku. Zgodnie z założeniem finał zawsze organizuje ta kopalnia, z której pochodzi ubiegłoroczny zwycięzca. Z okazji 20 edycji planowany jest w szczególnie uroczystej oprawie.
W tym roku zarząd PGG S.A. ufundował wyższą pulę nagród. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 12 000 złotych, drugiego – 8500 złotych, a trzeciego – 6500 złotych. Pozostali uczestnicy finału otrzymają po 2 tysiące złotych. Na 2 tysiące złotych mogą też liczyć najbardziej aktywni trzej uczestnicy konkursu.
Tekst i zdjęcia PGG S.A./D.Klimza