Znamy już zwycięzcę XIV Olimpiady Wiedzy Górniczej dla uczniów „O Złotą Lampkę”

Laureatem XIV Olimpiady „O Złotą Lampkę” został uczeń 5 klasy z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku Łukasz Kolarczyk. Organizatorem Turnieju Wiedzy Górniczej była Politechnika Śląska w Gliwicach oraz Zespół Szkół Technicznych w Rybniku. Polska Grupa Górnicza S.A. była jednym z fundatorów przedsięwzięcia. Finał odbył się w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku 20 marca 2024 roku. PGG S.A. reprezentował dyrektor ds. pracowniczych KWK ROW Dariusz Szlachta.

W finale 6 uczestników ze szkół: w Rybniku, Lubinie, Głogowie, Ornontowicach i Wodzisławiu Śląskim odpowiadało na serię 5 pytań, z których każde było z innej kategorii: geologia i tradycje górnicze; techniczna eksploatacja złóż, maszyny i urządzenia górnicze; przepisy prawne; bhp i zagrożenia w górnictwie; pierwsza pomoc przedmedyczna.
Poziom uczestników był bardzo wyrównany. Konieczna była dogrywka , która ostatecznie zdecydowała o kolejności zajętych miejsc. Kolejne miejsca zajęli: Łukasz Pankiewicz, Filip Morciński, Kamil Kostka, Mikołaj Rej, Wojciech Gawłowski
Półfinał został rozegrany 14 grudnia 2023 roku. Zakwalifikowało się do niego 26 uczestników z 8 szkół z całej Polski. Wyniki testów, które rozwiązywali uczniowie pozwoliły na wyłonienie 6 finalistów. W półfinale również zwyciężył Łukasz Kolarczyk.
– Bardzo chciałem wygrać tę olimpiadę. W tamtym roku zająłem drugie miejsce, ale w tym roku się udało. Za tydzień podchodzę do egzaminu zawodowego, a następnie czeka mnie matura. Nauki mam sporo – wyjaśniał zwycięzca.
Wszyscy finaliści zwolnieni są z części ustnej egzaminu zawodowego.
Olimpiada skierowana jest do uczniów z całej Polski. Została wpisana na listę Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Fot. Kajetan Berezowski nettg.pl/TG